Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page

הרצאות, קורס הורים וסדנאות

מודל הדבש מתוקן.jpg

אני מורה ותיקה וחשבתי שיש לי את כל הכלים להתמודדות עם הקשיים העולים בכיתה.

לשמחתי יצאתי מההרצאה עם ארגז כלים שתורם לאווירה לימודית טובה ולחוויה נעימה

"

"

מודל הדבש (דרך, ביטחון, שלווה)

התמודדות ומניעת בעיות משמעת בכיתה ובבית

ד"ר חזי יוסף

בעיות משמעת בכיתה הן עניין נפוץ הפוגע באיכות הלמידה ובאיכות החיים של התלמידים והמורים כאחד.

האינטראקציה בין התלמידים לבין עצמם ובין אלה למורים, מלווה פעם אחר פעם ברגשות לא נעימים של תסכול, כעס, חוסר אונים, עלבון וחוסר תקווה.

במקרים רבים הדברים גולשים לשיח בוטה, שגורר אליו גם את ההורים.

איך מנהלים את הכיתה כך שהמורים והתלמידים יחוו חוויה שמייצרת רגשות נעימים של הצלחה, שמחה, אושר, נועם, סיפוק, וחמימות?

איך המורים מסיימים את יום הלימודים בתחושת סיפוק והנאה מהעשייה החינוכית.

איך חוזרים הביתה מרוצים ולא כעוסים? נינוחים ולא נסערים?

ד"ר חזי יוסף מציג מודל שיש בו דרך, ביטחון ושלווה.

ההרצאה כוללת כלים הניתנים ליישום המבטיחים שינוי אווירה ושדרוג איכות החיים של התלמידים, המורים וההורים. אפשר שזה ייראה אחרת. אפשר להרגיש אחרת.

מודל הדבש

דרך
בבסיס מודל הדבש עומדים המטרה והדרך. לעולם לא נדע לבחור בדרך, אם לא נדע לאן אנו רוצים להגיע. בספר עליסה בארץ הפלאות שואלת ליסה את החתול: 
"התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?"
"זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע", אמר החתול.
"לא איכפת לי כל-כך לאן – "אמרה אליס.
"אם כך, לא משנה באיזו דרך תלכי", אמר החתול.
 
על מנת לזכות בתחושת ביטחון ושלווה נחוץ והכרחי שכל בני הבית, ידעו לאן אנו מכוונים, לאן מוביל החזון ומהם היעדים והמטרות. 
על מנת שהילדים יזכו לביטחון ושלווה, עלינו להגדיר ולנסח אותם בבהירות. ככל שאלה יהיו ברורים ונהירים כך יקטן הבלבול, ונחסוך תחושות חוסר אונים ותסכול בקרב בני הבית והקהילה. יש לשים לב שהניסוח יתאים לגיל הילדים: ככל שהילדים יהיו צעירים יותר הניסוח יהיה קונקרטי (התנהגות מצופה) וככל שהם מתבגרים הניסוח יכול להיות מופשט (ערכים למשל). 
ההגדרה שלנו את היעדים והמטרות תכלול את האופן (ערכים והתנהגויות שניתן למדוד ולכמת) שבו אנו רוצים לעמוד ביעדים. עצם הגדרת המטרה והאופן שבו אנו פועלים  להשגתו, יאפשר שימוש במיומנויות של תכנון, חשיבה, יצירתיות, צפייה של קשיים והתגברות עליהם לכשיעלו. אלה יגבירו עמידה במטרות, יגבירו את החוויה החיובית ויעצמו את תחושת המסוגלות.
בית ספר למשל, מנוהל בדרך כלל על פי הנחיות משרד החינוך, אך לא רק. אחוז גבוה מהניהול תלוי באישיות המנהל ובתפיסת העולם שלו. אם ניהול בית הספר היה מבוצע רק על פי הנחיות משרד החינוך הרי שכל בתי הספר היו דומים. והם לא. בתי הספר שונים זה מזה ברמת המשמעת, בסדרי עדיפויות בתרבות הארגונית ועוד.  
כאשר מנהל מכוון ומגדיר את המטרות, הוא משרה אווירת ביטחון בקרב חברי הארגון, העובדים, הקהילה שהוא מנהיג בדיוק כפי שהגדרת מטרות בבית מבטיחה בטחון בקרב הילדים. עצם הידיעה מונעת רגשות שליליים כמו אי וודאות. אי וודאות מייצרת דאגה, חרדה, חוסר אונים ואפילו הפרעה במצב הרוח. 
כשמנהל מציב  מטרה ומגדיר את משאבים והכלים הוא נתפס כמנהל פרואקטיבי ולא ריאקטיבי. מיהו המנהל הריאקטיבי או ההורה הריאקטיבי? זה שפועל על פי דעות, תגובות ורגשות שמביעים הסובבים אותו. יש המגדירים אותם "שוחים עם הזרם". פועלים בזהירות, שלא לפגוע, לא להיות שונים וחלילה מלקחת סיכונים. הם לא יהיו חלוצים.
מרכיב "דרך" במודל הדבש מחייב את המנהל או ההורה להיות פרואקטיבי. אנשים יזהו בדרך פעולתם עולם ערכים שמוביל את צעדיו והחלטותיו. המטרות יהיו מוגדרות, ברורות ומנוסחות באופן נהיר ולא מעומעם. האישיות הפרואקטיבית תהיה יוזמת והסביבה תראה בהם יצירתיים ובעלי חזון. היא תיתפס כדמות עצמאית לעומת הדמות הריאקטיבית הנתפסת כתלויה. דומה הדבר לביטוי הפסיכולוגי "מוקד שליטה". זהו מונח המתייחס לאמונתו של האדם בכל הקשור לסיבות הגורמות לאירועים בחייו להתרחש. אדם בעל מוקד שליטה חיצוני יאמין כי הצלחותיו או כישלונותיו אינם תלויים בו (מזל רע, משימה קלה, לא הצלחתי כי היה רעש וכו'). אדם בעל מוקד שליטה פנימי מאמין כי הוא שולט בגורלו ולכן יתאמץ יותר, יתווה מסלול, יקבל אחריות, יפיק לקחים מכישלון. 


ביטחון
ביטחון היא מילה גדולה ורחבה. דווקא בגלל זה חשוב שתהיה מונחת בפנינו. במודל זה הכוונה לתחושת הביטחון שלנו בעצמנו ובאחרים. מי האחרים? הארגון עצמו (בית, כיתה, בית ספר, מקום עבודה), החברים, ההורים או המעסיק (ביטחון תעסוקתי למשל). איך מייצרים תרבות אירגונית שמעצימה את תחושת הביטחון? 
בבית הספר, האמון והביטחון של קהילת המורים, התלמידים ובני משפחותיהם במנהל, יגבירו את המוטיבציה, את היצירתיות והעשייה. אלה כמובן יעצימו את ההישגים. 
ביטחון פירושו חיים בתרבות ארגונית אוהדת ולא בתרבות ארגונית הישרדותית. בתרבות ארגונית אוהדת אנו שואלים: "מי יהיו השותפים שלי להצלחה?" בתרבות ארגונית הישרדותית החשיבה היא "העיקר שהכישלון לא יהיה בגללי, העיקר שהאצבע המאשימה לא תופנה אליי".


דוגמאות להתנהלות שיש בה להעצים את ביטחון הילדים בהוריהם, כמו גם אמון התלמידים במורים או אמון המורים במנהל:
-    אינך יכול לקיים? אל תבטיח! מורה לא יכול להבטיח דחיית מבחן אם פעולה זו דורשת אישור של המנהל. הורה לא יכול להבטיח שיצליח לשכנע את המורה לבטל החלטה.
-    הגב על האירוע! התייחס למעשה ולא לאופיו ולתכונותיו של הילד. "התנהגת לא יפה לרינה בגן שעשועים" ולא "אתה ילד רע".
-    הקשב למי שפנה אליך. אם למישהו היה חשוב לדבר איתך, לספר לך ולשתף אותך. הקשב לו, הפנה את הקשב שלך אליו. 
-    היצמד לאמת. את תעצים אירוע ואל תשפץ נתונים. אתה כנראה מספיק טוב עם המטען האמיתי שלך. 
-    חבק התנגדויות! התנגדויות המושמעות בקול רם הן התנגדויות בונות והן חלק מתהליך בריא. התנגדויות המושמעות בחדרי חדרים או שאינן נשמעות כלל, הן בעיה קשה בדרכו של המנהל. כך גם בבית, אפשרו לילדכם להשמיע ולבטא את קשייו ומצוקותיו מהחלטותיכם. ילד שמרגיש שאין לו יכולת להשמיע את דבריו ולבטא את כעסו, ירגיש בדידות וחוסר אונים. 
-    תיאום ציפיות יוצר ביטחון אצל המנהל עם צוותו. כך גם תיאום ציפיות של הורה עם ילדו.


שלווה
אורח החיים המודרני המאופיין במרדף מתמשך להשיג ולהספיק. הלחץ, הדאגה ואי הוודאות לקראת כל יום, גורמים לנפש ולגוף להגיב. האם יש ביכולתנו לנהל את סדר היום שלנו ואת מרכיביו באופן שנחוש שלווה פנימית ולא לחץ? בהחלט כן. גם אם לא נוכל להגיע לשליטה מוחלטת נוכל למנוע מאתנו חלק ממצבי הלחץ ולמתן את השפעת האחרים. 
מודל הדבש מתייחס לשלווה במובן של רוגע, שקט, שליטה במה שיש לנו והשלמה עם מה שאין לנו. אפשר לחיות בשלווה גם עם קשיים ואתגרים, כל זמן שאנו מכירים את עצמנו ומרגישים שיש ביכולתנו להתמודד עם קשיים ואתגרים.
ייתכן ויש נטייה מולדת לשלווה פנימית המסייעת לנו, וייתכן שהשלווה הפנימית כלל אינה מולדת. בכל מקרה יש לנו שליטה על הבחירה בין שתי אפשרויות: האם נחווה את האירועים בחיינו כרכבת ההרים רגשית או חיי נחווה אותם בדרך כלל בתחושת שלווה.
מודל הדבש מציע לאתר את האיזון הנכון והמחשבות הנכונות . דרך הומור והפגה למשל.  להרפות ממחשבות כמו 'חייבים להספיק'. לשחרר ולהרפות מצבים מלחיצים ומכאיבים ולוותר על הניסיונות לאחוז בכל, כל הזמן. אנו משחררים כי פסק זמן יסייע לנו. אנחנו משחררים כי אכפת לנו ולכן אנו עוצרים לאתר את האיזון וההרמוניה בחיינו. את השלווה נשיג דרך ההתמקדות בחוזקות ובתוצרים המעודדים שלהן, ולא בחולשות שלנו. אם נתמקד בחולשות שלנו ניבהל עד מוות מהמחשבות הרעות שיחלפו בראשנו. השלווה תרחק מאתנו ואת מקומה יתפוס הסטרס שיכה בגופנו ובנפשנו. 
מודל הדבש מעניק מקום רחב וחשוב בדרך לשליטה במחשבות ובאמצעותם בתחושת השלווה.

סדנאות מודל הדבש 
הכשרת צוות על פי עקרונות מודל הדבש - דרך, ביטחון. שלווה.
1. מודל הדבש (ד
רך, ביטחון, שלווה) הוא כלי ניהולי המשלב היבטים ניהוליים וטכניקות ליישום מתוך הפסיכותרפיה הקוגניטיבית- התנהגותית CBT .
2. המוד
ל מציג תבנית הכוללת: דרך ומטרה, מודעות למחשבות ולרגשות שלנו, שילוב של סמכות ואמפתיה (סמכות אוהדת), הפגה, הומור והבנה כי בקשת עזרה היא עדות לחוסן ולא לחולשה.
3. מטרתו של המודל יצירת אווירה נעימה ובטוחה עבור הילדים ועבור הצוות.
4. תוכנית ההשתלמות: הצגת המודל, היכרות ותרגול מרכיביו. דגש על מחשבות ורגשות, הגדרת מטרות וחזון המשפחתון. היכרות עם המושג סמכות אוהדת המשלב סמכות ואמפתיה, הערכה עצמית, תחושת מסוגלות ומיומנויות חברתיות באמצעות משחק. עוד כוללת תוכנית ההשתלמות כלים לפיתוח מוטיבציה פנימית בקרב הצוות והילדים, המפגש הרביעי הוא מפגש הדרכה בזום להטמעת המודל בחיי היומיום.
5. משתתפי הסדנא יקבלו את הספר מודל הדבש בהורות ובחינוך.

 

מי יהיו השותפים שלי להצלחה ?

"

"

את השלווה נשיג דרך ההתמקדות בחוזקות ובתוצרים המעודדים שלהן, ולא בחולשות שלנו

סדנות

המשחק בשירות החינוך והטיפול

הרצאה או סדנת משחקים לבחירתכם
מתוך הספר מודל הדבש בהורות ובחינוך (עמ' 94-96)
"החינוך היעיל ביותר הוא לתת לילד לשחק בדברים נפלאים /אפלטון.

ד"ר יוסף מעודד מורים לשלב את המשחק בתהליך הלמידה. את ההורים הוא מעודד לשלב את המשחק בסדר היום הביתי. המשחק אינו ביטול זמן. נהפוך הוא.

מורה שמשלב משחק במהלך השיעור, ילַמֵד יותר ממורה שלא משלב משחק בתהליך.
היתרונות והתועלות של המשחק בחיי ילדים ובכיתה:
דרך פעילות משחקית ניתן להטמיע נורמות וערכים חברתיים. למשחק יש חוקים
וכללים. ילד שידע לכבד את חוקי המשחק, יכבד את הכללים הנהוגים בכיתה ובמסגרת החינוכית.
המשחק הוא למעשה אימון במיומנויות של שליטה עצמית, עבודת צוות, משמעת,
הצבת יעדים לטווח ארוך, דחיית סיפוקים, התמודדות עם תסכולים (הפסד, אי הצלחה) ותכנון.
המשחק, דרך העירנות המחשבתית שהוא מחייב, יסייע בפיתוח מיומנות בפתרון
בעיות – מיומנות שתסייע בפיתוח החוסן הנפשי של הילד.
שילוב המשחק בתהליך הכיתתי תורם לחדוות למידה ויש לו גם ערך לימודי רב. הוא
מקנה ידע, מאפשר תרגול ומסייע לנו לזכור את הטעויות שלנו.
המשחק הוא צורך נפשי של כל ילד. אם נשלב במשחק חומרי למידה, הילד יחוש
הנאה, עונג, שמחה ונועם כאשר ילמד באמצעות המשחק. אלה יתרמו לרכישת פיסות המידע. כל למידה משחררת דופמין. גם התנהלות אופטימית של המורה גורמת לשחרור דופמין במוח התלמיד.
חוויית הלמידה נצרבת בזיכרון של התלמיד כאירוע כחיובי, כך שבכל פעם שיפגוש
במורה שאיפשר לו משחק, או במשחק עצמו, יתקיים במוחו עירור ללמידה.
השתתפות במשחק מצריכה שיתוף פעולה והשתייכות לקבוצה, ואלה מעניקים לילד
המשַׂחק תחושת שייכות.
במשחק יש מרכיבים המצריכים תכנון ומרכיבים של מקריות. המזל והמקריות (זריקת
קובייה או משיכת קלף) יוסיפו עניין ומתח, שיעצים את העוררות. הצורך להתמודד עם גורמי המזל מחייב חשיבה ויכולת תכנון.
הצלחות במשחק מחזקות את ביטחונו של הילד ואילו אי הצלחה אינה מחייבת אותו
לקחת עליה אחריות (זה המזל אשם.)...
הפעילות מתאימה: לחדרי מורים, לכיתות, למפגשי הורים ותלמידים

המשחק בשירות
נתיב האושר

נתיב האושר

הרצאה מעוררת מחשבה ואופטימיות.

מחקרים מצביעים כי 50% מהאושר שלנו הוא מולד ואנו מקבלים אותם בגנים שלנו. עוד 40% תלויים בנו ובמה שאנו עושים עם החיים שלנו.  (10% הם תוצאה של נסיבות שאינן תלויות בנו).

בהרצאה נכיר את מרכיבי האושר התלויים בנו ובמעשינו.  נכיר תפיסות המעודדות לראות את חוזקות הילד (ושלנו המבוגרים), ובמקביל, נלמד להתיידד עם הפחדים, החששות והחרדות בדרך לנתיב האושר.

האושר נמצא בין החוזקות לחרדות שלנו.

בתום ההרצאה נדע כיצד לחפש!

הרצאה התורמת לתקשורת יעילה בין בני הבית, בין ההורים למורים ובין הילד למורה.

סמכות הורית

סמכות הורית.  זה כל מה שנשאר?

הרצאה להורים, לוועדי עובדים ולמורים.
מה קרה לסמכות שלנו? האם יש אשמים? ואם כן, האם הדור אשם, האם אנחנו אשמים ואולי זו דווקא רוח התקופה?
הילדים רוצים ומשוועים למבוגר סמכותי. בואו נכיר כמה צעדים פשוטים לפני שמוותרים על הסמכות ההורית ומשאירים את הילדים שלנו אבודים וחסרי ביטחון.
ההרצאה משלבת ממצאי מחקרים, דוגמאות וסיפורים מעוררי השראה. הרצאת חובה לכל הורה ולכל חדר מורים.

הכל על CBT

הכל על CBT – פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית

הרצאה מרתקת. מבוגרים וילדים חווים קשיים רגשיים במהלך החיים. חרדות, פחדים, הפרעות מצב רוח, אובססיביות והתקפי חרדה עשויים לפגוש בנו, או בקרובים לנו, בפרק זה אחר בחיים.
CBT היא גישה טיפולית קיצרת מועד המתמקדת במצבים התנהגותיים ומחשבתיים, המכוונים לשיפור איכות החיים והביצועים של המטופל.
ההרצאה כוללת סיפורים ודוגמאות, הסבר על שלבי הטיפול השונים ובהם: הגדרת היעדים, הסבר פסיכו-חינוכי, עבודה קוגניטיבית לשינוי חשיבה מזיקה ומעכבת, חשיפה וכלים להרגעה עצמית. 

יצירת קשר

Thanks! Message sent.

bottom of page